75.Potrzebna pomoc dla Zuzi, cukrzyca /pomoc stała; Kijów – zbiórka zakończona

zuzia12-letnia Zuzia Kowalenko mieszka w Kijowie. Korzenie polskie ma po ojcu, którego babcia pochodziła ze znanego rodu Chmieleńskich – Miłowskich. Zuzanna od dziecka wychowywała się w miłości do Polski – pięknie mówi i czyta w języku polskim, pisze również po polsku wiersze i opowiadania. Dziewczynka od kilku lat cierpi na cukrzycę, alergie pokarmowe, oraz obniżoną odporność immunologiczną. W ostatnim czasie okazało się, że również na galopującą krótkowzroczność. Stowarzyszenie Pomocy Obywatelskiej im.Anny Fiszerowej, z którym od lat współpracujemy i które stara się w miarę możliwości pomóc Zuzi w bieżących potrzebach, zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w zebraniu środków na pokrycie kosztów badań i ustalenia dalszego leczenia, a konsultacje miałyby być przeprowadzone w szpitalu pediatrycznym, w Prokocimiu.  Katastrofalna sytuacja w ukraińskich szpitalach, brak wiedzy lekarzy w leczeniu dzieci z cukrzycą – wcześniejszym przykładem jest podopieczna Ewa Kuczyńska z Sum – nie daje żadnych szans, ani nadziei na konkretną i adekwatną pomoc Zuzannie.  Matka dziewczynki – dr historii, zarabia ok.110 euro miesięcznie. Ojciec – fizyk jądrowy – obecnie bez pracy, nie mają możliwości, by samodzielnie sfinansować leczenie dziecka.  Po otrzymaniu ze Stowarzyszenia kosztorysu – przybliżonej sumy badań, natychmiast informację zamieścimy we wpisie. Dzisiaj wiemy, że potrzebne będą badania ambulatoryjne i konsultacja okulistyczna oraz immunologiczna i diabetologiczna. Jeśli ktoś chciałby pomóc Zuzannie, prosimy o wpłaty na konto fundacji z dopiskiem – ,,Zuzia Kowalenko”

Subkonto 6 listopad 2015 650zł /  27 listopad 907zł / 11 grudzień kwotę z subkonta przekazujemy do Krakowa / 28 grudzień –  325zł – pokrywamy pozostałą kwotę na przekazaną nam fakturę / 4 styczeń 2016 – środki z subkonta Zuzi – w zaokrągleniu 350zł – przekazaliśmy do Krakowa na opłacenie pozostałej kwoty za leczenie / 29 czerwiec – 50 zł  -kwota wykorzystana na zakup pasków  / 28 październik 50 zł / 26 listopad 225 zł/  29 grudzień – w transporcie przekazaliśmy igły i paski do pomiaru cukru – koszt 259 zł / 25 marzec 2017 150 zł środki wykorzystane na zakup igieł i pasków do pomiaru cukru / 22 czerwiec – na subkoncie jest 75zł / 30 czerwiec – na subkoncie jest 100zł – środki wykorzystane na zakup pasków/ 9 luty 2018 na subkoncie jest 200 zł – środki wykorzystane na zakup pasków i igieł / 8 grudzień 100zł – 4 styczeń 2019 środki przeniesione na subkonto – Władek Michaliszyn

Informacje – Otrzymaliśmy kosztorys badań, jakie Zuzia przejdzie w Krakowie – HgA1c – 30 zł;   morfologia, obraz, płytki – 12 zł;  AspAT, -6zł;  AlAT – 6zł; GGT – 6zł, TSH – 23zł;  FT4 – 23zł; Ocena obecności p/ciał dla transglutaminazy tkankowej w kl. IgA i IgG –  130 zł;  lipidogram (cholesterol + frakcje) – 31zł; Poradnia diabetologiczna + zespół edukacyjny – 160 zł w pakiecie, druga wizyta 100 zł; Immunolog -100 zł; Okulista – 100 zł – w sumie : 727zł  Dla Zuzi potrzebne są również paski do glukometru – cena 1 opakowania w Polsce – 50zł, na Ukrainie paski są dwa razy droższe /8 listopad – otrzymaliśmy informację z Krakowa od pani Grażyny, która bezpośrednio zajmuje się pomocą Zuzi, na dziś wiadomo, że koszty badań to 907zł; oto co pisze pani Grażyna:
,,Udało mi się dostać faktury za wszystkie konsultacje i badania wykonane w Prokocimiu. Razem z dodatkowymi zleconymi jeszcze przez immunologa wyszło 907 zł. Kupujemy też paski do glukometru biorąc faktury. Jeśli by wystarczyło i na to pieniędzy, byłoby świetnie.
Pierwsze wyniki będą w poniedziałek. Teraz tyle wiadomo, że sposób prowadzenia cukrzycy na Ukrainie jest sprzed króla ćwieczka i jest to problem, ponieważ dają tam za darmo insulinę starszej generacji (najwyraźniej Ukraina wykupuje za bezcen przestarzałe wycofane na Zachodzie leki od koncernów farmaceutycznych i karmi tym swoich obywateli). Nawet z kupieniem odpowiednich igieł do strzykawek jest tu problem, bu u nas już takich się nie sprzedaje.
Gdyby matce Zuzi udało się wymóc na lekarzu ukraińskim przestawienie jej na nową generację insuliny, można by zastosować mniej rygorystyczną dietę i nie tak często jeść. Teraz musi jeść co 2, 2,5 godz., co praktycznie uniemożliwia jej normalne chodzenie do szkoły – tym bardziej że ciągle choruje. Zuzia jest cudowna – żywa, inteligentna, twórcza, radosna, otwarta. Wszyscy ją tu ogromnie polubili, z dziećmi z naszych trzech rodzin złapała kontakt natychmiastowy, po polsku mówi bez cienia akcentu, poznała też tu niemiecką dziewczynkę i od razu zaczęły rozmawiać po niemiecku.
Jest bardzo otwarta na nowości, wczoraj Zuzia pierwszy raz w życiu była w kinie…  Czuje się tu przeszczęśliwa – mówi, że ma wspaniałe wakacje. Zdaje się, że możliwość poznania przez nią innego świata i innego sposobu życia, innych ludzi, dzieci jest dla jej rozwoju równie ważna, jak badania. A może dać i trwalsze efekty…,,8 grudnia – dziś otrzymaliśmy faktury z Krakowa – 1/konsultacja lekarska – 100zł; 2/konsultacja okulistyczna i diabetologiczna – 260zł; 3/badania biochemiczne – 547zł; 4/igły microfine – 314,95zł – 5 opakowań; 5/paski testowe accu-chek performa – 624zł – 16 opakowań; 6/ igły microfine – 59zł = 1904,95 zł/ Zuzi na stałe potrzebne są paski, igły, leki p/cukrzycowe

4 styczeń 2019 w związku z brakiem kontaktu z rodzicami Zuzanny – subkonto zostaje zamknięte

 

 

14 komentarzy do “75.Potrzebna pomoc dla Zuzi, cukrzyca /pomoc stała; Kijów – zbiórka zakończona”

  1. Serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Wojciechowi Wierzchowskim za pomoc materialną, przekazaną na leczenie Zuzi)

  2. Serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi oraz Panu Eugeniuszowi Truchelowi, za pomoc materialną, przekazaną na rzecz Zuzi

  3. Serdecznie dziękujemy Państwu Małgorzacie i Piotrowi Góreckim za pomoc materialną, przekazaną na leczenie Zuzi)

  4. Serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Wojciechowi Wierzchowskim za pomoc materialną, przekazaną na rzecz Zuzi)

  5. Serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi – wielokrotnie – za pomoc materialną, przekazaną na potrzeby Zuzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *